Rendkívüli hőmérsékleti kontraszt alakult ki a Balatonnál (VIDEÓ)
Míg Siófokon fagypont közelében volt a hőmérséklet, Keszthely térségében 12 Celsius-fokot mértek a déli órákban.
Az új, magát függetlennek valló városvezetés átírta az eddigi keszthelyi tradíciókat.
Nyitókép: Dr. Tóth Gergely Facebook-oldala
Szakított az eddigi keszthelyi, október 23-i hagyományokkal a június 9-én megválasztott új polgármester, Tóth Gergely. Keszthely polgármestere már egy ideje nyíltan kiáll Magyar Péter mellett – mint a közösségi oldaláról kiderül, már májusban közösen akcióztak a Balaton partján.
Az új, magát függetlennek és civilnek mondó városvezetés átírta az eddigi helyi tradíciókat.
A Fő téren rendezett megemlékezésen a nemzeti himnuszunkat követően el kellett énekelni az Európai Unió himnuszát is. Ehhez a szervező önkormányzat kinyomtatott szöveget is osztott a megemlékezésen részt vevőknek. Tóth Gergely polgármester beszédében kifejtette, hogy erre azért van szükség, mert
a Kölcsey Ferenc által írt nemzeti himnusz túlságosan búskomor hangulatú, ezért ezt ellensúlyozandó, innentől az Örömódát is dalolják a keszthelyiek a nemzeti ünnepeken.
A megemlékezés előestéjén ráadásul több mint 20 éve fáklyás felvonulás is szokott lenni Keszthelyen, ezzel emlékezve meg az ’56-os eseményekről, az akkor mezőgazdasági akadémia (ma Georgikon Campus) hallgatóinak akkori hősies kiállásáról. Tóth Gergely „civil” polgármester ezt a több évtizedes hagyományt is felrúgta, mondván, egységes ünnepet szeretne, és majd október 23-án át lehet menni az egyetemhez egy főhajtásra. Érdekesség, hogy a polgármester külön kiemelte, hogy ugyan az önkormányzat nem tartott felvonulást, de a Nemzeti kör és a Tisza Párt helyi aktivistái felvonultak a városban 22-én este.
Tóth egyébként a beszédében egy meglehetősen zavaros történelmi értelmezést is előadott 1956. október 23-áról. Szerinte 1956-ban „nem volt túl nagy erőszak, legitim volt a kormány, minden ment a maga útján”, ugyanakkor hozzáteszi, „nem szabad idealizálnunk ezeket az eseményeket, mert volt azért benne egy csomó csúnya dolog, vérengzés, mindenki emlékszik a történelem könyvekből a lámpaoszlopokra felakasztott ÁVÓ-sokra”.
Később pedig arról beszélt, hogy szerinte október 6-át ünnepeljük, holott valójában október 6-a nem ünnepnap, hanem az aradi vértanúk emléknapja. Történelmi fejtegetéseit folytatva aztán kitér november 4-ére, a szovjet csapatok betörésének napjára, amiről úgy fogalmaz, hogy november 4-én „a forradalom leverését” ünnepeljük. Szerinte az egy szép magyar szokás, hogy megünnepeljük a „negatív eseményeinket, kudarcainkat” is.
Keszthely polgármesterének és Magyar Péternek a kapcsolata nem újkeletű. Tóth Gergely már májusban együtt biciklizett a Tisza vezérrel, amit egy Facebook-posztban is megörökített. A fotók alá azt írta, hogy
Áradjon a Tisza, ÁRADJON A BALATON
Azaz, az 56-os megemlékezést szervező keszthelyi polgármester már hónapok óta Magyar Péter közeli szövetségese.